eTwinning project

Uczniowie ZSP nr 6 w Siedlcach rozpoczynają międzynarodową przygodę
z programem eTwinning!

eTwinning to społeczność szkół w Europie. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informatyczno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich.

Uczniowie i nauczyciele wykorzystują internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki za pomocą platformy TwinSpace. Mówiąc krótko, czują się i są częścią najbardziej eksytującej społeczności edukacyjnej w Europie. eTwinnning poszerza zakres pedagogicznych możliwości ofertowych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

Kim są uczestnicy projektu? Są to uczniowie klasy 2bg. Już od 15 lutego 2021 roku pod czujnym okiem Anity Fatygi rozpoczną współpracę z takimi krajami jak: Turcja, Włochy, Portugalia, Albania, Rumunia, Chorwacja, Hiszpania, Azerbejdżan, Ukraina, Australia.

Temat, który podejmują w tym projekcie to:

Media literacy and disinformation. Głównym celem będzie przede wszystkim przełamywanie bariery językowej, a także poznawanie nowych kultur oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się technikami multimedialnymi. Uczniowie uświadomia sobie jaką rolę odgrywają media oraz Internet w ich życiu, rozwiną umiejętność krytycznego myślenia i selekcji informacji.

Uczestnicy projektu za sprawą platformy TwinSpace, programów do tworzenia prezentacji multimedialnych/filmów oraz chat konferencji, będą poznawali europejskich przyjaciół i realizowali tematy projektu:

- mój profil
- moja szkoła
- moje miasto
- logo projektu
- magazyn cyfrowy
- film - wymiana opinii
- wyszukiwanie/pisanie recenzji
- ewaluacja projektu (ankiety)

We can’t wait!!!

Koordynator projektu:
Anita Fatyga
Uczniowie: klasa 2bg

Za nami pierwszy etap projektu "Media literacy & disinformation" w ramach programu eTwinning. Zapoznaliśmy się z działaniem platformy TwinSpace - tam zamieszczamy wszystkie nasze prace oraz komunikujemy się z naszymi partnerami. Stworzyliśmy własne profile w formie awatarów, logo i plakaty dot. tematyki projektu oraz miał miejsce pierwszy webinar dla nauczycieli. Zapraszamy na krótką prezentację :)

Polski koordynator projektu: Anita Fatyga

Kolejne działania za nami :)

Po miesięcznych pracach nad logo naszego projektu, udało się! Po zebraniu wszystkich propozycji, które przesłały kraje partnerskie (a było ich na prawdę sporo) nasz kolega z Turcji Kenan Uçak zaprojektował logo oraz plakat dla naszej europejskiej drużyny. Nasza szkoła również dołożyła cegiełkę do tego zadania :)

Kolejną ważną informacją jest fakt, że dnia 21.04.2021 r. uczestniczyliśmy w międzynarodowym spotkaniu online. Mogliśmy usłyszeć i zobaczyć, nauczycieli oraz uczniów z nami współpracujących. To było dla nas na prawdę ciekawe doświadczenie. Podczas spotkania omawiane były postępy naszego projektu, mogliśmy wyrazić swoje przemyślenia dot. tego przedsięwzięcia. Organizatorzy poinformowali również o kolejnych zadaniach, które na nas czekają. Zostaliśmy podzieleni na międzynarodowe drużyny, które  wspólnie będą realizowały zaplanowane działania. Są to m. in. stworzenie interaktywnego  magazynu, prezentacja szkół,  pisanie fake news'ów, czy też pisanie wspólnego opowiadania. Czeka nas dużo pracy, a o ich efektach poinformujemy niebawem :)

Projekt "Media Literacy and Disinformation" dobiegł końca. Było to dla nas niewątpliwie ciekawe doświadczenie. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom, wideokonferencjom, mogliśmy nie tylko rozwijać swoje umiejętności językowe ale również poznaliśmy jak pracują nasi rówieśnicy w innych krajach europejskich.   Wzbogaciliśmy także naszą wiedzę o narzędzia multimedialne, co więcej temat bezpieczeństwa w sieci nie jest nam już obcy.

Poniżej tylko niektóre efekty naszej wspólnej międzynarodowej pracy, zapraszamy do zapoznania się:

Nasz europejski  e-book:

Kolejnym ciekawym zadaniem było stworzenie przez każdą grupę fake news'ów  na dany temat. Połączyliśmy wszystkie te informacje i powstała e-gazeta :) Ćwiczenie to uświadomiło nam jak wiele nieprawdziwych informacji jest wokół nas i jak łatwo można je rozprzestrzeniać w dzisiejszym świecie.

Na zakończenie przedstawiamy prezentację o naszej szkole. Za treść odpowiada już nasza absolwentka Magdalena Posiadała, za wsparcie serdecznie dziękujemy!

Współpraca: