Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Siedlcach

Aktualności

Wycieczka do Łodzi

W dniach 8-9 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy 2b, 2a oraz 1a kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej brali udział w dwudniowej wycieczce do Łodzi.
Łódź – chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, że to miasto zupełnie inne niż wszystkie, postindustrialne, z krótką, acz arcyciekawą historią, która spokojnie mogłaby posłużyć za kanwę fascynującego filmowego scenariusza. Wieś, która w kilka dekad stała się przemysłowym sercem kraju, wielkie fortuny i jeszcze większe upadki, multi-kulturowy i wieloreligijny tygiel, w którym przenikały się tradycje, obrzędy i przyzwyczajenia. Przyznamy – historia Łodzi naprawdę nas wciągnęła, właśnie przez tę swoją odmienność i wątki, których trudno szukać w innych polskich miastach.
 
Pierwszy dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania kompleksu rezydencyjno-mieszkalno-fabrycznego dzielnicy Księży Młyn, należącego do najbogatszego łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera, który był jednym z najsłynniejszych łódzkich fabrykantów. Była to wyprawa w czasie - tropem bohaterów Ziemi Obiecanej Władysława Reymonta. Budynki dawnych fabryk, domy familijne robotników, pałace bogatych fabrykantów zachwyciły nas estetyczną rewitalizacją oraz swoją wielkością. Wizyta w Księżym Młynie była okazją, by poczuć i zrozumieć klimat XIX-wiecznej Łodzi oraz podziwiać nowatorskie rozwiązania z tamtych czasów.
Z Księżego Młyna przeszliśmy się słynną z wielu filmów ulicą Piotrkowską, najbardziej reprezentacyjną i ikoniczną ulicą Łodzi, gdzie mieliśmy, okazję zobaczyć wiele niezwykłych kamienic z przełomu XIX i XX wieku oraz Galerię Wielkich Łodzian: Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta, Twórców Łodzi Przemysłowej, Fotel Jaracza.
Pałac Izraela Poznańskiego, to absolutny „gwóźdź programu”. To nie tylko wspaniały przykład rezydencji łódzkiego przemysłowca, ale również siedziba Muzeum Miasta Łodzi. Spacerując po przestronnych wnętrzach, ciężko wyobrazić sobie, że potentat Izrael Poznański kupił istniejące w tym miejscu kamienice, które przebudował na najświetniejszą rezydencję w Łodzi – imponującą, nowoczesną i wielofunkcyjną. Służyła ona bowiem nie tylko jako rezydencja dla rodziny, ale także jako reprezentacyjne biuro jego firmy. Poza ekspozycją wnętrz fabrykanckich z przełomu XIX i XX wieku, obejrzeliśmy także wystawę prezentującą dzieje Łodzi przemysłowej, szereg saloników zaaranżowanych na ekspozycje poświęcone artystom związanym z Łodzią i zasłużonym Łodzianom, prezentujące pamiątki po Arturze Rubinsteinie, Julianie Tuwimie, Karlu Dedeciusie, a także Marku Edelmanie.
Pierwszy dzień naszej podróży zakończyliśmy w Centrum Nauki i Techniki EC1. To miejsce z ponad stuletnią historią – na początku XX wieku powstał najpierw pierwszy, a potem drugi blok elektrowni, którą po wojnie przekształcono na elektrociepłownię. Na początku XXI wieku obiekt przestał pełnić swoją oryginalną funkcję, a budynek przekształcono w nowatorskie muzeum i kompleks wystawienniczy. W pięciopiętrowym budynku dawnej elektrociepłowni zobaczyliśmy ogromne maszyny, konstrukcje oraz detale rozwiązań technicznych, dzięki
którym wytwarzano prąd, czy ciepło. Na koniec weszliśmy na taras widokowy, który znajduje się na Chłodni Kominowej. Z 40 metrów wysokości mogliśmy podziwiać zarówno centrum miasta, jak i bardziej oddalone dzielnice wraz z całą panoramą przemysłową miasta.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od odwiedzin Orientarium jednego z najnowocześniejszych pawilonów w Polsce, w którym można z bliska przyjrzeć się ponad 200 gatunkom zwierząt z Azji Południowo-Wschodniej. Zdecydowaną atrakcją Orienatrium jest spory tunel z rybami oraz możliwość podglądania wodnych uciech słoni indyjskich – zarówno z góry, jak i z poziomu wody, dzięki przeszklonemu basenowi.
Po obserwacjach, jakże bogatej fauny i flory, wyruszyliśmy do łódzkiej Manufaktury. Manufaktura zdecydowanie tętni życiem, a ogrom kompleksu i tablice informacyjne przypominające role i funkcje budynków jakie pełniły w dawnych czasach jest świetną nauką historii łódzkiego przemysłu.
 
Z Manufaktury udaliśmy się do Muzeum Kinematografii w Łodzi, które mieści się w Pałacu Karola i Anny Scheiblerów. Zabytkowe wnętrza pałacu były scenografią do ponad 30 filmów. W muzeum znajdują się dwie stałe wystawy. Pierwsza przeprowadza przez historię filmowej Łodzi – od pierwszych fotoplastikonów i ,,rozrywki dla mas”, po najnowsze nagrody, w tym oryginalnego Oscara, i wywiady z łódzkimi filmowcami. Druga wystawa to wycieczka w jakże miłe czasy dzieciństwa – zabrała nas bowiem do świata filmowych bajek, na których wszyscy się wychowaliśmy. Poza zajrzeniem do szafy Misia Uszatka, czy wizycie w budzie Reksia, dowiedzieliśmy się dużo także o samej, jakże pracochłonnej, technice wykonywania tamtych animacji. Na koniec uczestniczyliśmy w zorganizowanej dla nas lekcji poświęconej efektom specjalnym w filmach.
Podsumowując, nasza wycieczka do Łodzi okazała się niezwykłą przygodą, która przeniosła nas do XIX wieku oraz czasów początku kinematografii. Łódź, z jej przemysłową historią i architekturą, naprawdę wyróżnia się spośród innych miast – a to zawsze sprawia, że zwiedzanie jest ciekawsze. Wątki historyczne i architektoniczne ściśle związane z historią społeczną Łodzi pozwoliły nam przenieść się do tych dawnych czasów i poczuć ich niezwykły klimat. To była bardzo fascynująca i pouczająca podróż.
 
Opiekunowie:
p. Magdalena Sołtysiuk-Kruś
p. Anita Fatyga
p. Monika Łopuska
>>>

 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6
im. gen. Józefa Bema w Siedlcach 

ul. Chopina 10, 08-110 Siedlce    www.zsp6siedlce.pl

 

tel. / fax (+48) 25 794 35 12
sekretariat@zsp6siedlce.pl