Szkolny Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowia

Szkolny Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowia, w naszej szkole trwał od poniedziałku 26 lutego 2024r do piątku 1 marca 2024 r. Każdego dnia miały miejsce inne działania edukacyjno – profilaktyczne.

Tydzień rozpoczęliśmy z ...tańcem. Chętni uczniowie i nauczyciele skorzystali z zajęć, na których instruktor tańca pan Gabriel Rosastolato, uczył Zumby. Zajęcia były bardzo intensywne fizycznie, ale poziom hormonu szczęścia, który wydzielił się w ruchu, wzrósł wraz z ilością tańca! Uczniowie poznali podstawowe kroki taneczne Zumby. Po wyjściu z zajęć, każdy był zmęczony ale bardzo przeszczęśliwy. Warto było trochę się pomęczyć. Na koniec dnia pani Agnieszka Walesiak, nauczyciel biologii, poprowadziła zajęcia edukacyjne dotyczące zagadnień związanych z problematyką HIV/AIDS, pt:” Prawdy i mity HIV/AIDS”. Zajęcia były kontynuowane w pozostałe dni.

W poniedziałek i we wtorek, odbyły się zajęcia edukacyjne z prawa w Kodeksie Karnym dotyczące uczniów pełnoletnich i małoletnich, prowadzone przez funkcjonariusza sierż. sztab. Krzysztofa Szczygielskiego z KMP Siedlce. Udział w nich wzięli uczniowie z klas pierwszych.

Wtorek, to dzień zajęć edukacyjno – warsztatowych: ”Zdrowe odżywianie. Piramida żywieniowa. Wiem, co jem”, które odbyły się na terenie Uniwersytetu w Siedlcach. Uczniowie uczyli się jak, należy czytać etykietę produktów spożywczych, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Jak ważna jest umiejętność prawidłowego odczytania składu danego produktu. Poznali zasady prawidłowego sposobu żywienia.

W środę i czwartek uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjno -profilaktycznych z zakresu zagrożeń związanych z uzależnieniami (substancji psychoaktywnych, palenia tytoniu, dopalaczy) i zachowań ryzykownych, prowadzonych przez terapeutę pana Andrzeja Budreckiego z Siedleckiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Uzależnionych ,,Powrót z U”.

Następnie, dziewczęta aktywnie trenowały w LKS Ekosport w Siedlcach (po sąsiedzku). Trening prowadził pan Dawid Ferdykowski, trener kadry narodowej dziewczyn do lat dwudziestu. Takie zajęcia powtórzyły się również w piątek.

We czwartek uczniowie uczestniczyli w zajęciach w ramach ogólnopolskiej akcji:” Bezpieczeństwo w sieci – my to rozumiemy”, prowadzonej przez KMP Siedlce. Prelekcje prowadziła funkcjonariuszka sierż. Sztab. Barbara Jastrzębska. Dokładnie omówiła metody działania “złodziei” internetowych oraz tzw. techniki cyberprzestępców, tj: PHISHING, oszustwa spear phishingowe, BAITING. Uczniowie nauczyli się jak należy chronić swoje urządzenia mobilne i jak bezpiecznie korzystać z przeglądania stron internetowych.

Codzienne posty WSPÓŁUZALEŻNIENIE w ramach akcji szkolnej “Bądź świadomy, walcz o siebie”, które pojawiały się codziennie na stronie FB szkoły, zawierały ważne informacje dotyczące problemów osób współuzależnionych. Cenne informacje ukierunkowane były na pomoc osobom uwikłanym we współuzależnienie. To bardzo ważna “lekcja” niesienia pomocy potrzebującym, osamotnionym w problemie, zagubionym w świecie przemocy.

Na zakończenie intensywnego tygodnia działań profilaktycznych, uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych dotyczących “Komfortu psychicznego i prawidłowych relacji społecznych”, prowadzonych przez pedagoga Panią Beatę Piotrowską z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Siedlcach.

Dziękujemy wszystkim klasom i nauczycielom za aktywny udział w zaproponowanych i zrealizowanych zajęciach. Mamy nadzieję, że przekazane wiadomości posłużą Wam w codziennym życiu i pomogą w podejmowaniu ważnych, życiowych decyzji.

Nauczyciele zaangażowani w projekt:

• Wicedyrektor Marta Pawlak – Malon
  • Monika Nasiłowska