Prelekcja dr Marka Siłuszyka pt. "Promieniowanie kosmiczne i jego wpływ na życie człowieka"

18.03 w naszej szkole odbyła się prelekcja dr Marka Siłuszyka pt. "Promieniowanie kosmiczne i jego wpływ na życie człowieka". Uczniowie wysłuchali wielu ciekawych informacji o Słońcu, które co 11 lat zmienia swoją aktywność ze spokojnej na agresywną i właśnie wtedy możliwe są na Ziemi niecodzienne i niebezpieczne zjawiska, tj. przerwy w zasilaniu nawigacji, GPS lub jej zaniki, eksplozje, czy zaburzenia sygnalizacji świetlnej na drogach, co może prowadzić do wypadków i kolizji. Co 22 lata Słońce zmienia swoją biegunowość i wtedy właśnie biegun dodatni staje się ujemnym. Nasze ciała są wystawione na nieustanne promieniowanie kosmiczne. Im wyżej się znajdujemy (np. w samolocie) tym bardziej jesteśmy narażeni na negatywne promieniowanie. Średnia dawka którą otrzymujemy to 2,4 mSr, a dawka śmiertelna to 3-5  Sr, Po wystąpieniu, nasz gość razem z Panią wicedyrektor Weroniką Makowską i nauczycielem fizyki : Hanną Biedruna-Kudź wręczyli uczniom nagrody w Szkolnym Konkursie Fizycznym, w trzech odsłonach:

1. Przestrzenny Układ Słoneczny:
      Maciej Kopytek klasa 2f
      Emilia Pucyk klasa 1b
      Bartłomiej Sitarz 1e
      Kacper Rosa 1e

2. Wiedzą o Stephenie Hawkingu:
    • I miejsce:
      Aleksandra Kisielińska 4b
    • II miejsce:
      Angelika Dziuba 4b
    • Wyróżnienie:
      Gabriel Gozdecki 3a

3. Graficzny Układ Słoneczny:
    • I miejsce:
      Julia Jastrzębska 3a