O zawodach „pewnej przyszłości” podczas VIII Szkolnego Dnia Kolejarza w siedleckiej Kolejówce

W poniedziałek 04.12.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6, czyli siedleckiej „Kolejówce” obchodzono VIII Szkolny Dzień Kolejarza.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: p. Katarzyna Wawryniuk – Naczelnik Wydziału Edukacji Miasta Siedlce, p. Adam Skup Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie; p. Agnieszka Jankowska – starszy specjalista Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie; p. Ewa Gruszka – Dyrektor Zakładu Centralnego PKP Intercity S.A.; p. Małgorzata Tendera – „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.; p. Zbigniew Satyła - Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Kolei Mazowieckich; p. Wiesław Milewski – Naczelnik Sekcji Eksploatacji w Siedlcach, nauczyciel przedmiotów zawodowych; p. Grzegorz Janaszek – Przewodniczący Rady Rodziców; absolwenci szkoły: p. Paulina Pilich (studentka Politechniki Warszawskiej Zakładu Technologii Poligraficznych, fotografka), p. Karol Pliszka (pracownik drukarni cyfrowej ELPIL); absolwenci szkoły - aktualnie pracownicy spółki PKP Intercity S.A.: p. Karolina Wereszczyńska (kasjer), p. Kamila Zając (konduktor), p. Aleksandra Skowron (pracownik administracyjny), p. Mateusz Tołwiński (maszynista), p. Bartłomiej Iwaniuk (elektromonter); absolwenci szkoły - aktualnie pracownicy spółki PKP PLK S.A.: p. Justyna Paluch (audytor infrastruktury pasażerskiej), p. Justyna Widz (dróżnik przejazdowy), p. Konrad Olędzki (dyżurny ruchu); absolwentka szkoły - aktualnie pracownica spółki „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. p. Anna Stefaniuk (kierownik pociągu); reprezentanci Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, szkoły z którą współpracuje siedlecka „Kolejówka”: p. Mariusz Stec oraz trio saksofonowe w składzie: Olga Masiak, Antoni Jagiełło, Szymon Kulczyński, dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Dzień Kolejarza, to cykliczna impreza szkolna, zapoczątkowana z inicjatwy uczniów. Podczas uroczystości uczniowie klas I Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. generała Józefa Bema w Siedlcach, kształcący się w zawodach: technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik geodeta, technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik pojazdów kolejowych, technik budownictwa kolejowego oraz uczniowie kl. I Branżowej Szkoły I stopnia nr 6 w Zespole Szkół

Ponadpodstawowych nr 6 im. generała Józefa Bema w Siedlcach, kształcący się w zawodzie mechanik pojazdów kolejowych złożyli uroczyste ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Siedlcach. Wszyscy uczniowie, kształcący się w zawodach, które oferuje szkoła, stanowią społeczność siedleckiej „Kolejówki”, dlatego właśnie podczas Szkolnego Dnia Kolejarza, imprezy zapoczątkowanej przez uczniów szkoły, złożyli uroczyste ślubowanie, deklarując przynależność i chęć kształcenia w zawodach, które wybrali.

Podczas uroczystości nie zabrakło tematów zawodowych, w końcu siedlecka „Kolejówka” to szkoła, dla której priorytetem jest kształcenie zawodowe uczniów, a współpraca z ich przyszłymi pracodawcami aktywizuje młodzież do doskonalenia umiejętności oraz rozwijania zawodowych pasji i znacząco wpływa na przygotowanie do podjęcia przez nich pracy. Pracodawcy oraz absolwenci szkoły, pracujący aktualnie w wyuczonych zawodach w zakładach/firmach poligraficznych, geodezyjnych, spółkach kolejowych, powiedzieli o atutach pracy w zawodach wyuczonych w szkole, które śmiało można nazwać zawodami „pewnej przyszłości” oraz możliwości dalszego rozwoju zawodowego w Branżowym Centrum Umiejętności PKP Intercity S.A. Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach. Była też możliwość dyskusji o jakości kształcenia zawodowego, z uwzględnieniem zawodów, w których kształci siedlecka „Kolejówka” oraz szansa na zadawanie pytań, bo przecież w uroczystości wzięli udział uczniowie, którzy dopiero rozpoczęli kształcenie zawodowe.

Nie zapomniano też o „uczcie dla ducha”, którą stanowiły występy artystyczne uczniów szkoły i gości - reprezentantów Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, szkoły z którą współpracuje siedlecka „Kolejówka” oraz innych niespodziankach.