Narodowe Czytanie 2022 – Ballady i romanse, A. Mickiewicza

Tradycyjnie, na początku września odbyła się już kolejna ogólnopolska edycja akcji społecznej „Narodowe Czytanie”. Tegoroczną lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

„Ballady i romanse" to tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej.

Siedlecka grupa literacka „Witraż” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zorganizowali wspólne czytanie tych romantycznych utworów, na które zaprosili mieszkańców miasta oraz uczniów siedleckich szkół.

Mogliśmy wysłuchać znane utwory Mickiewicza w wykonaniu dyrektorów siedleckich szkół, nauczycieli oraz uczniów.

Do tegorocznej odsłony Narodowego Czytania zaproszono również gościa honorowego, którym była znana polska aktorka Grażyna Szapołowska. Artystka przeczytała balladę „Świteziankę” oraz dwa wiersze K.K. Baczyńskiego.

W tym niezwykłym wydarzeniu mieli okazję wziąć udział uczniowie klasy 3b wraz wychowawcą Małgorzatą Remiszewską oraz klasa 3bm wraz z wychowawcą Moniką Kępkowicz.

Miło nam poinformować, że widowisko otrzymało również oprawę muzyczną, którą zapewnił nauczyciel muzyki naszej szkoły – pani Magdalena Ostas (gra na fortepianie).

Zachęcamy wszystkich do udziału w inicjatywach promujących polską kulturę, a młodzież do czytania polskiej literatury.

W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia: