Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

„A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować." - Anna Dymna

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób z niepełnosprawnością i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnością. Jej przesłanie to pełne, aktywne uczestnictwo tych osób we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami – właśnie to powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

Z tej okazji w naszej szkole pojawiły się plakaty zaprojektowane przez uczniów oraz gazetka i praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
W nadchodzącym tygodniu podczas lekcji w wychowawcą uczniowie obejrzą prezentację „Sławni niepełnosprawni”, poznają sylwetki wybranych osób niepełnosprawnych, które pokonały swoje ograniczenia i osiągnęły w życiu sukces i szczęście. Wysłuchają również świetnego wywiadu z najmłodszym w historii zdobywcą obu biegunów :Janem Melą, który pokaże, że wszystko w życiu jest możliwe, a sukces jest efektem ciężkiej pracy, marzeń i motywacji.
Uczniowie zobaczą również klip zespołu osób niesłyszących „Unmute” – „Głośniej niż decybele”, co na pewno okaże się ciekawym doświadczeniem.
Pamiętajmy, że nad pozytywnymi zmianami trzeba pracować każdego dnia, przez cały rok. Bardzo dużo zależy od nas samych i naszych działań.

Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Koordynator: Aleksandra Długosz